Google’dan Android’e jest, eşsiz bir arama özelliği geliyor, iOS kullanıcıları bile hayran kalacak

Artık tanımadığınız numaraları doğrudan uygulama üzerinden araştırabilecek ve kimin aradığını hızla öğrenebileceksiniz. Bu yeni özellik sayesinde, istenmeyen aramaları engellemek veya merak ettiğiniz numaralar hakkında bilgi sahibi olmak çok daha kolay hale gelecek. Google‘ın bu adımı, günlük iletişimimizi daha güvenli ve kontrol edilebilir kılmayı amaçlıyor.

Google, telefon uygulamasına bilinmeyen numaraları araştırma özelliği eklemeye hazırlanıyor. Artık rehberinizde kayıtlı olmayan numaralardan gelen aramaları doğrudan uygulama üzerinden sorgulayabileceksiniz. Bu yeni özellik “Arama” etiketi altında, arama kaydınızdaki tanımadığınız numaralar için görünecek ve Google Telefon uygulamasının beta sürümü 127.0.620688474’te fark edildi.

“Arama” seçeneğine dokunduğunuzda, cihazınızdaki ‘Web arama’ niyetini destekleyen uygulamaların bir listesini alıyorsunuz; bu uygulamalardan biri de Google uygulaması. Google uygulamasını seçerseniz, söz konusu numara için Google araması yapacak, bu da aslında arama kaydınızdan numarayı kopyalayıp Google aramasına yapıştırarak her zaman manuel olarak yapabileceğiniz bir şey.

Buradaki amaç, Google tarafından indekslenen iletişim bilgilerine sahip işletmeleri hızlı bir şekilde tanımlamanızı sağlamak gibi görünüyor. Dolayısıyla, bu özellik, özel bireyleri tanımlayamayacağı için kısıtlı bir kullanım sunuyor. Yani, Truecaller gibi uygulamalar bu yeni özellikle yok olmayacak. Yine de, Truecaller ve benzeri servisler teorik olarak bu sisteme entegre olabilir ve “Arama” butonuna bastığınızda kendi veritabanlarında bir arama yapmanıza izin verebilir, bu da ekstra bir kolaylık sağlar.

Bu özellik Mart ayından bu yana Japonya’da aktif ve Haziran ayında global olarak sunulması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir